Gdy słyszymy słowo oaza, od razu widzimy niewielkich obszarów teren, porośnięty bujną roślinnością z wodą pitną, którą poją się wielbłądy, podczas gdy właściciel karawany odpoczywa, robiąc sobie przerwę w podróży przez bezgraniczne piaski pustyni.
Skąd wzięła się Rada Arktyczna? Jak miłośnicy regionów polarnych dobrze wiedzą, Arktyka to obszar obejmujący Ocean Arktyczny, wyspy oraz archipelagi mórz arktycznych, a także północne skraje kontynentów Ameryki Północnej, Azji i północno-wschodniej Europy.
Jak słusznie zauważyła kiedyś Wisława Szymborska, „ludzkość powzięła w stosunku do przyrody mnóstwo uchwał estetycznych, a także moralnych. Z moralnych już powoli się wycofuje, ale z estetycznych zrezygnować jej ciężko.”
Więcej Mors – jedyny w swoim rodzaju polarny rekordzista. Część trzecia arktycznej ligi mistrzów
Inne oblicze badań polarnych
Historia badań polarnych to także historia dążeń niemałej grupy państw, które na przestrzeni wieków organizowały oraz wspierały różne wyprawy ku mroźnym lądom i morzom.
Więcej Czy polarnicy to dyplomaci, czyli o dyplomacji naukowej w regionach polarnych
Każde dziecko wie, że bieguny to przeciwległe wierzchołki kuli ziemskiej, z których jeden mieści się na samej górze, a drugi – na samym dole.
Więcej Biegunowy zawrót głowy, czyli o biegunach znanych i nieznanych
Historia polarnictwa to nie tylko historia wielkich, heroicznych sukcesów i odkryć, to też historia porażek, które niejednokrotnie kończyły się śmiercią.