Zorza polarna
Zorza polarna to zjawisko, które od wieków fascynuje ludzi. Kolorowe światła rozświetlające nocne niebo obserwowano już w starożytnych Chinach czy w Grecji. Posiada też wiele nazw - oficjalnie, z łaciny, to "Aurora", czyli rzymska bogini jutrzenki, w Finlandii natomiast znana jest jako "Revontulet", co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "Lisi ogień".
Związanych jest z nią wiele mitów i wierzeń na całym świecie... Tymczasem w XXI wieku zorza polarna jest zjawiskiem dobrze rozpoznanym naukowo. Potrafimy wytłumaczyć mechanizmy, które nią rządzą. Prowadzimy jej regularne obserwacje i pomiary zarówno z ziemi, jak i z kosmosu. Dysponujemy modelami matematycznymi, które pomagają nam przewidywać, kiedy i gdzie pojawi się zorza.
Czym jest i jak powstaje zjawisko, które przyciąga ludzi z całego świata? Jakie może mieć kolory? Gdzie możemy je zobaczyć? Czy ma wpływ na nasze życie i zdrowie? Czy występuje tylko na Ziemi? Czym jest indeks Kp i co do tego wszystkiego ma pole magnetyczne Ziemi oraz wiatr słoneczny? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy w czasie lekcji.
Szczegóły wydarzenia
Data wydarzenia | 11-01-2022 17:00 |
Data zakończenia wydarzenia | 11-01-2022 18:00 |
Lokalizacja | online |
Prowadzący
Anna Nadolna
Geograf, hydrolog, polarnik
Na co dzień hydrolog - mocno związana z wodą, której to zdarzyło się jej szukać nawet na pustyni. Zamiłowanie do przestrzeni i dalekich podróży zaprowadziło ją za północne koło podbiegunowe, jako uczestniczkę 40. Wyprawy Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2017-2018), gdzie pracowała jako… obserwator meteorologiczny.