Zrównoważone rybołówstwo w Arktyce – dobre praktyki w programie MSC
Oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi. Niestety, pomimo rosnącej świadomości społeczeństwa, nadal znajdują się pod ogromną presją. Jednym z największych globalnych wyzwań, obok zmiany klimatu, degradacji podmorskich siedlisk i zanieczyszczenia jest przełowienie, które dotyka obecnie ponad 1/3 stad ryb. Problem nadmiernych połowów dotyczy również bardzo urodzajnych, ale i bardzo narażonych na zmianę klimatu obszarów Arktyki. Aby ekosystem ten mógł dostosować się do zmieniających warunków, niezbędne jest ograniczenie presji połowowej w regionie oraz prowadzenie połowów w sposób zrównoważony.
Jednym z narzędzi umożliwiających weryfikację, a także pomoc w dojściu do odpowiedzialnej działalności rybołówstw jest Standard Zrównoważonego Rybołówstwa MSC. Aby otrzymać certyfikat MSC, rybołówstwa muszą wykazać, że poławiane stado znajduje się w dobrej kondycji, a dzięki skutecznemu zarządzaniu połowy mają minimalny wpływ na środowisko. Na podstawie konkretnych rybołówstw, które wdrożyły m.in. monitoring przyłowu czy mapowanie zimnowodnych raf koralowych, pokażemy jak program MSC przyczynia się do rozwoju zrównoważonego rybołówstwa w Arktyce.
Szczegóły wydarzenia
Data wydarzenia | 26-09-2022 17:30 |
Data zakończenia wydarzenia | 26-09-2022 18:30 |
Lokalizacja | online |
Prowadzący
Katarzyna Frankowiak
Communication and Stakeholder Engagement Manager w Polsce i Europie Centralnej
Z wykształcenia paleobiolog. Jako adiunkt w Instytucie Paleobiologii PAN zajmowała się badaniem współczesnych oraz kopalnych raf koralowych. Uczestniczka projektów naukowych związanych z wpływem zmian klimatu na ekosystemy mórz i oceanów. Z MSC związana od 2019 roku. Obecnie zajmuje się działalnością edukacyjną oraz współpracą MSC z innymi organizacjami pozarządowymi.
MSC (Marine Stewardship Council) jest międzynarodową̨ organizacją pozarządową̨, która powstała, aby zachować́ dziką naturę̨ oceanów. MSC walczy z problemem nieodpowiedzialnego rybołówstwa, mającego destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne. MSC dba, żeby oceany pozostały zdrowe i tętniące życiem, po to, aby kolejne pokolenia również̇ mogły cieszyć́ się̨ bogactwem ryb i owoców morza.