Naukowy Obóz Letni dla laureatów konkursu „Misja Polarna 2021 dla Dzieci”
W czerwcowym Naukowym Obozie Letnim wzięło udział sześciu laureatów konkursu „Misja Polarna 2021 dla Dzieci” organizowanego w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL. Uczniowie uczestniczyli w zajęcia organizowanych w Instytucie Geofizyki PAN w Warszawie, a także w dwóch obserwatoriach geofizycznych – w Świdrze i Belsku.
Głównym zadaniem konkursowym było zaprojektowanie posteru związanego z badaniami w regionach polarnych. Prace przygotowali uczniowie w wieku 10-15 lat, a ich poziom merytoryczny był bardzo wysoki (listę laureatów i osób wyróżnionych w konkursie wraz z tytułami posterów można znaleźć tutaj).Pierwszego dnia uc
Uczniowie wzięli udział w grach i quizach, w tym w „Polarnym pokoju zagadek”, na opuszczenie którego mieli godzinę. W tym czasie wcielili się w zimowników na stacji, którzy muszą odnaleźć cenne próby i przekazać je na statek Oceania. Grupy świetnie sobie poradziły z tym zadaniem!
Dzień zakończył się spotkaniem przy ognisku w Obserwatorium Geofizycznym w Świdrze, gdzie nazajutrz na uczestników obozu naukowego czekały kolejne atrakcje i wyzwania.
29 czerwca od razu po śniadaniu dr Marek Kubicki, kierownik obserwatorium, pokazał uczniom tajniki pracy naukowej z zakresu pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych, zanieczyszczeń powietrza i elektryczności atmosfery. Była okazja do zwiedzenia obserwatorium, a także wystawy poświęconej polskim badaniom polarnym na Spitsbergenie, gdzie znajduje się całoroczna Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego zarządzana przez IGF PAN.
Po obiedzie na uczniów czekały zajęcia terenowe w dolinie rzeki Świder z dr. Jerzym Giżejewskim, geologiem i polarnikiem. Tam mogli się dowiedzieć i sami przećwiczyć, jak wykonać profil morfologiczny doliny, pomiary prędkości prądu i poruszania się zmarszczek oraz form o większych rozmiarach. Podczas zajęć dr Giżejewski przedstawił także uczniom zagadnienia z zakresu geologii i morfologii doliny rzecznej.
Wieczorem w Pałacu w Kobylinie odbyła się ta część programu, na którą zarówno laureaci konkursu, jak i organizatorzy z niecierpliwością oczekiwali – prezentacje nagrodzonych posterów! Przedstawiane tematy były tak ciekawe, że wieczór minął wszystkim niepostrzeżenie.
Ostatniego dnia obozu, 30 czerwca, uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników Obserwatorium Geofizycznego w Belsku.
Paweł Czubak w ramach prezentacji „Tajemnice pola magnetycznego Ziemi” opowiedział o badaniach ziemskiego pola magnetycznego. Zaprezentował również uczniom wybrane przyrządy służące do obserwacji magnetycznych.
Oprócz tego uczniowie zwiedzili laboratorium preparatyki i analizy próbek skalnych GeoBeLa (Geoprocessing Belsk Laboratory) prowadzone przez prof. Monikę Kusiak. Jednostka rozpoczęła swoją działalność całkiem niedawno, bo 18 czerwca, a grupa laureatów naszego konkursu była pierwszą spoza IGF PAN, która miała okazję je odwiedzić. Pracownicy laboratorium z wielkim zapałem opowiadali o wykonywanych tam analizach, a młodzież miała mnóstwo pytań.
Trzy dni Letniego Obozu EDU-ARCTIC.PL minęły zdecydowanie za szybko. Jeszcze raz gratulujemy laureatom naszego konkursu pięknych prac i mamy nadzieję, że będą miło wspominać nasze spotkanie, a wiedza, którą podczas niego zdobyli, zaowocuje dalszym rozwijaniem ich pasji i zainteresowań.